08.09.06

Fałszywe e-maile. Od eBay?

Posted in Ebay at 6:19 am by melon

Pod pozorem faktu, iż kupiło się albo wystawiło jakiś przedmiot na aukcji, wysyłane są do użytkowników eBay fałszywe e-mail’e. Mają one na celu wyciągnięcie prywatnych informacji takich jak: nazwa użytkownika, hasło, nr konta, nr karty, itp. Skutki dostania się naszych danych w niepowołane ręce, to między innymi utrata pieniędzy zgromadzonych na tym koncie.

ebayphishing1.jpg

Rozpoznanie fałszywych wiadomości e-mail jest bardzo trudne, ponieważ fałszerze stosują coraz bardziej wyrafinowane metody ataków. Istnieje jednak pewna grupa cech wspólnych dla takich wiadomości i właśnie na nie powinni zwracać uwagę użytkownicy Internetu.

  • Nie należy się sugerować adresem e-mail nadawcy. Może być fałszywy lub istniejący ale podrobiony.
  • Zwrot powitalny jest najczęściej ogólny „Drogi użytkowniku serwisu eBay”.
  • Wiadomość ma pilny charakter, by nie dać adresatowi czasu na jakieś zastanowienia.
  • Większość fałszywych wiadomości straszy użytkowników, że nie podając danych, będą mieć kłopoty np. zamknięcie konta na eBay lub PayPal.
  • Prośba o podanie informacji osobistych, to jednoznaczny sygnał, że wiadomość jest sfałszowana.
  • Wiele wiadomości e-mail zawiera łącza. Nie klikaj łączy w żadnych podejrzanych wiadomościach, zwłaszcza gdy wiadomość zawiera prośbę o podanie informacji osobistych. Jeśli już chcesz koniecznie, to zamiast kliknięcia, otwórz nowe okno w przeglądarce, w polu adresu wpisz adres www z łącza, i naciśnij klawisz Enter. Postępując w ten sposób możesz mieć pewność, że nastąpiło przekierowanie do wiarygodnej witryny www, a nie ukrytej pod podanym adresem, gdzie może czyhać na nas jakiś wirus - robak.

scr1Step3_318x276.gif

Ebay stara się bronić nas przed tego typu incydentami. Sekcja Moje wiadomości jest jednoznacznym, wiarygodnym źródłem wszelkich wiadomości wysyłanych przez serwis eBay, które mają wpływ na Twoje konto. Zasada jest prosta — jeśli wiadomość e-mail ma w jakikolwiek sposób dotyczyć danych Twojego konta, znajdziesz ją w sekcji Moje wiadomości. Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak wiadomość z serwisu eBay i zawiera informację o problemach z Twoim kontem lub wniosek o podanie osobistych informacji, a nie znajdziesz jej w sekcji Moje wiadomości, możesz mieć pewność, że jest fałszywa.

Innym takim pomocnym narzędziem jest pasek narzędzi eBay wyposażony w funkcję Strażnika konta. Strażnik będzie sygnalizował, czy znajdujesz się faktycznie w witrynie eBay lub PayPal, czy na fałszywej stronie. Pasek z tą funkcją umożliwia również zgłaszanie podejrzanych stron. Jeśli okaże się, że strona rzeczywiście była fałszywa, dzięki Twojemu doniesieniu będzie można ochronić miliony innych użytkowników serwisu eBay korzystających z paska.

Myślisz, że otrzymałeś fałszywą wiadomość? Prześlij ją na adres: spoof@ebay.pl. Miej oczy szeroko otwarte.

Comments are closed.