aukcje internetowe
wygrać

Płatności na ebay

Jak płacić za przedmiot kupiony na "zagranicznym" eBay? Nie jest to specjalnie skomplikowana procedura, ale warto zapoznać się z kilkoma informacjami, by obniżyć własne koszty. Prawdopodobnie zajdzie potrzeba przeliczenia należności na walutę kraju docelowego. Pamiętajmy ze w większości krajów, wymiana walut wcale nie jest rzeczą tak prostą i tanią jak w Polsce. Aby sprawdzić bieżący kurs walut można skorzystać z jednego serwisów : Oanda, Waluty Onet, NBP

Najłatwiejszym sposobem płacenia jest użycie karty kredytowej. Niestety nie można użyć karty debetowej lub bankomatowej, co oznacza, że takie karty jak Maestro albo Visa electron nie umożliwiają płacenia. Wygodnym sposobem płacenia jest użycie szeroko rozpowszechnionego w USA i w zachodniej Europie serwisu PayPal. Niestety w Polsce niewiele osób posiada takie konto PayPal (sytuacja ma się zmienić, bo PayPal wchodzi do Polski). Wiele informacji na temat płacenia aukcjach: E-płatności (polecamy tą stronę)

wygrać
wygrać

W sieci istnieje kilka firm, które pośredniczą w płatnościach i warto z nich skorzystać gdy nie ma się możliwości zapłacenia kartą kredytową lub przy pomocy PayPal.

Poniżej podajemy kilka największych serwisów płatności.
  1. PayU - polski serwis
  2. AllPay - polski serwis
  3. Money Bookers - serwis po polsku
  4. PayPal - międzynarodowy system płatności (zalecany w przypadku ebay)
  5. BidPay
  6. Western Union - przesyłanie pieniędzy w większych kwotach
Wysyłanie pieniędzy pocztą

Nie jest to najlepszy sposób płacenia, który nie jest zbyt bezpieczny dla obu stron transakcji. W takim wypadku list polecony priorytetowy (lotniczy) jest wyjściem optymalnym chyba ze wysyłasz większa sumę pieniędzy. Wysyłka banknotów (unikamy wkładania monet do koperty) listem poleconym jest tanim i wygodnym sposobem rozliczenia, ale rozsądnym jest nie wysyłać większych sum niż wynosi odszkodowanie pocztowe.

Ostrzeżenie:
Należy być bardzo ostrożnym przy transakcjach poza aukcja (szczególnie gdzie w grę wchodzą poważniejsze sumy i tzw. okazje). Znany jest proceder oszustów międzynarodowych wykorzystujących Western Union do wyłudzenia pieniędzy bez dostarczenia towaru. Praktycznie nie istnieje szansa na odzyskanie pieniędzy, jeśli padniesz ofiarą oszustwa internetowego.
Używaj zdrowego rozsądku przy zawieraniu transakcji, kupuj tylko od godnych zaufania firm i jeśli to możliwe używaj metody płatności dostarczanej przez serwis aukcyjny lub przy pomocy karty kredytowej. Wiele kart kredytowych zwalnia dzisiaj właściciela od odpowiedzalności za nieautoryzowane użycie, a także występuje jako arbiter w przypadku dysputy między stronami transakcji.
Nigdy nie powinniśmy wchodzić w konszachty z oferentami poza aukcją jak również nie powierzamy pieniędzy na poczet nadarzającej się okazji jakakolwiek by ona nie była. Warto pamiętać, że jeśli okazja wygląda na zbyt dobrą, aby była prawdziwa, to znaczy, że taką jest.


Więcej odpowiedzi można znaleźć na forum.

Tekst powstał przy współpracy ze: Stampman

 

 


Ebay Aukcje 2005 C. Kopiowanie tekstu tylko za zgoda autora.